Přihlaste se k odběru všech důležitých informací na váš e-mail

U sousedů to funguje. A jde to i u nás

I když je v České republice participativní rozpočet poměrně novou záležitostí, obdobné projekty už léta úspěšně probíhají v zahraničí. Spoustu příkladů najdeme hned u sousedů, například v Polsku a na Slovensku.

V Polsku má zkušenosti s tímto druhem financování řada radnic. A protože participativní rozpočty tam fungují už několik let, místní se mohou těšit z konkrétních výsledků. Například cestující městskou hromadnou dopravou v Lodži díky participativnímu rozpočtu mohou využít ve dvou stovkách autobusů wifi, ve Walbrzychu zase díky iniciativě občanů vzniklo Centrum pro zvládnutí bezpečných technik řízení a motoristického sportu. Ale nejde vždy jen o velké věci. Například Varšavané si přáli vybudování herních stolků v parku, kde mohou hrát šachy, dámu či Člověče, nezlob se! A ve všech městech se díky iniciativě obyvatel opravily chodníky a vyrostla nová dětská hřiště. Podobné příklady najdou zájemci i na Slovensku, kde tento druh financování úspěšně funguje v Bratislavě či Bánské Bystrici.

V České republice začíná participativní rozpočet využívat stále více měst. Jde například o některé městské části Prahy, Litoměřice či Semily. A stejně jako Poruba začíná letos s participativním rozpočtem i Ostrava-Jih.

Ukazuje se, že lidé se chtějí zapojovat do života obce a mají spoustu nápadů, jak zlepšit své okolí. Jen ve Varšavě se letos sešlo 2649 projektů, které navrhli samotní obyvatelé města.

Pokud vás zajímá, jak to dělají jinde, můžete se podívat na stránky varšavského participativního rozpočtu (http://www.twojbudzet.um.warszawa.pl) nebo si stáhnout brožuru, kde jsou shrnuty zkušenosti z polských a slovenských měst (http://www.participativni-rozpocet.cz/priklady-ze-zahranici).

Fotogalerie